Nasza Drużyna w Gdańsku
smolensk

Drużyna z Ropczyc w finale centralnym!!

W dniach 19-21 maja 2011 r. odbyły się w Lesku XXXIX Eliminacje Wojewódzkie  Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego.

Od kilku lat bierze w nich udział trzyosobowa drużyna Szkolnego Klubu Turystyczno-Krajoznawczego (SKKT) z naszej szkoły pod opieką Małgorzaty Sąsiadek.

W tym roku w skład drużyny weszli:

Marcin Ziobro ( kl. VI),

Ewelina Pieprzak (kl. IV) oraz

Michał Sieroń ( kl.IV)

Celem Turnieju jest popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki, aktywnego wypoczynku po nauce oraz sprawdzenie wiedzy i umiejętności turystycznych.

Organizatorem Eliminacji Wojewódzkich jest Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Krośnie oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

W trakcie eliminacji zostały przeprowadzone następujące konkursy;

1.      Krajoznawczy – pisemny - wiadomości o województwie podkarpackim

2.      Wiedza turystyczna i topograficzna – pisemny

3.      Turystyczny marsz na orientację

4.      Kolarski tor sprawnościowy i test z wiedzy o przepisach ruchu drogowego

5.      Samarytanka i  test z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

6. Turystyczne ABC (w tym: rozpoznawanie roślin, gra azymutowa, rozpoznawanie zabytków Podkarpacia, mierzenie wysokości i odległości w terenie oraz tor sprawnościowy)

7   Karta do kroniki.

.Z uwagi na walory poznawcze  i  wychowawcze impreza ta od początku cieszyła się zainteresowaniem i poparciem ze strony dyrekcji szkoły.

Szczegółowe zasady przeprowadzenia turnieju oraz poszczególnych konkursów zawarte są w Regulaminie OMTTK  z  2002 roku,  który znajduje się w Oddziałach PTTK oraz na stronie Zarządu Oddziału PTSM w Krośnie: http://www.ptsmkrosno.republika.pl/aktualnosci.html.

Po raz pierwszy drużyna z naszej szkoły zajęła I miejsce!!!

Dodatkowo za najlepiej rozwiązany test z zakresu wiedzy krajoznawczej (wśród uczniów szkół podstawowych) Michał Sieroń został nagrodzony  fotelem obrotowym!

Otrzymał on również nagrody książkowe z uwagi  na zajęcie III miejsca w konkursie topograficznym.

W dniach 09 – 12 czerwca  2011 r. drużyna w tym samym składzie wystąpiła w  finale  centralnym, którego organizatorem był Oddział PTTK w Gdańsku (woj. pomorskie).

Podczas dwudniowych eliminacji uczestnicy po raz kolejny zaliczali poszczególne etapy konkursu. Różnica polegała na tym, że zamiast rozpoznawania zabytków zadaniem było wybudowanie zabytku z Pomorza w piasku (czas 30 min).

Po zsumowaniu wszystkich konkurencji nasza drużyna zajęła 11 miejsce (na 16 startujących).

Ich największa chlubą było zajęcie I miejsca  w Polsce (wśród zespołów ze szkół podstawowych) w marszu na orientację.

Organizatorzy zapewnili zarówno zakwaterowanie, wyżywienie jak również wycieczki dla opiekunów i uczestników konkursu. Wieczorami odbywały się ognista z szantami, kiełbaskami oraz prezentacjami województw.

Najlepsi z najlepszych otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody (namioty, plecaki, śpiwory)

Zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu krajoznawstwa, topografii, , posługiwania się mapą i kompasem w terenie zapraszamy na spotkania naszego SKKT PTTK, które od 2003 r. wznowiło  działalność  w naszej szkole.